Dieta dr Dąbrowskiej opiera się na założeniu, iż organizm ludzki jest zdolny do samoleczenia, pod warunkiem, że oczyścimy go z toksyn i szkodliwych substancji, czego efektem ubocznym będzie zrzucenie zbędnych kilogramów.
Dieta składa się z dwóch etapów:
- leczniczej głodówki, w trakcie której spożywa się wyłącznie warzywa i owocowe,
- wychodzenia z diety, kiedy dozwolone są produkty nisko przetworzone.
W trakcie leczniczej głodówki razem z warzywami i owcami, do organizmu dostarczona zostaje ogromna ilość antyoksydantów, wspomagających procesy naprawcze, oczyszczające i odmładzające komórki. Jednocześnie podczas pierwszego etapu diety zaczynają zachodzić w ludzkim ciele procesy endogenne. Organizm pozbywa się uszkodzonych tkanek, wykorzystując je jako źródło energii. Trawi on najpierw tkankę tłuszczową, a następnie tkanki zdegenerowane, pozbywając się szkodliwych substancji i uruchamiając proces samoleczenia. Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym etapom diety.
Jak przebiega pierwszy etap diety owocowo-warzywnej dr Ewy Dąbrowskiej?
Etap pierwszy diety owocowo-warzywnej dr Dąbrowskiej to oczyszczająca głodówka, trwająca od kilku dni do dwóch tygodni. W jej trakcie dozwolone jest spożywanie wyłącznie warzyw niskoskrobiowych, takich jak na przykład marchew, rzodkiew, brokuły, kalafior, cebula, por, kabaczki, ogórki czy pomidory, oraz owoców o niskiej zawartości cukru. Będą to przede wszystkim jabłka, jagody, grejpfruty i cytryny. Warzywa spożywać należy na surowo, gotowane lub duszone. Dodatkowo osoby będące na pierwszym etapie diety owocowo-warzywnej powinny pić trzy litry wody dziennie, herbaty owocowe, soki i koktajle. Niedozwolone są biała mąka, cukier oraz produkty wysoko przetworzone.
Co zaleca dr Dąbrowska w drugim etapie diety?
Drugi etap omawianej diety trwa dwa razy dłużej niż pierwszy. W jego trakcie, oprócz wymienionych wyżej warzyw i owoców, dopuszcza się spożywanie warzyw strączkowych, kasz, ziaren, chleba razowego, orzechów i produktów mlecznych. Unikać należy natomiast produktów, mających w swoim składzie konserwanty. Niezalecane są zatem wszelkiego rodzaju słodycze, alkohole, produkty na bazie białej mąki, żółte sery oraz wędliny, napoje gazowane, słone przekąski i żywność w proszku.
Na końcu warto zaznaczyć, że pozbycie się zbędnych kilogramów w trakcie stosowania diety owocowo-warzywnej dr Ewy Dąbrowskiej jest jedynie skutkiem ubocznym zmiany nawyków żywieniowych. Głównym celem bowiem zdrowego odżywiania się jest wzmocnienie kondycji organizmu, zwiększenie witalności i poprawa jakości snu. Spożywanie dużej ilości warzyw i owoców pozytywnie wpływa na pamięć i zdolność koncentracji, zwiększa odporność, a także poprawia funkcjonowanie układów nerwowego oraz hormonalnego.